Projektowanie wnętrz Warszawa

wielkomiejscki szyk

Skąd się wziął wielkomiejski styl?

Czy wnętrza mieszkańców dużych miast wyróżniają się na tle pozostałych? Czy ich styl wyraźnie różni się od ich odpowiedników w mniejszych miejscowościach? A więc czy hasło: „Projektowanie wnętrz Warszawa” oznacza co innego niż to samo z końcówką np. „Pcim”? W zdecydowanej większości przypadków tak jest. Dlaczego? Związane jest to z innym stylem życia oraz szybszym i lepszym dostępem do rozwoju we wszelkich dziedzinach – w tym tak ważnej, szeroko pojętej kultury. 

Duże miasta to najczęściej centra kulturalne w porównaniu do tych mniejszych: jest tu więcej muzeów, galerii sztuki, teatrów a także obiektów, których w mniejszych aglomeracjach nie ma w ogóle. Tu w pierwszej kolejności zwykle docierają też nowinki z wielkiego świata. To z kolei wiąże się choćby z możliwościami zarówno samych dużych miast jak i ich mieszkańców.

Strefa większych możliwości

Miasta te mają większy budżet co pozwala na szybszy rozwój i lepszy dostęp do zasobów kulturalnych ze świata oraz lepszej edukacji. Sami mieszkańcy prawie zawsze też są lepiej sytuowani co pozwala im na korzystanie z tych dóbr na większą skalę. Mogą sobie też częściej pozwolić na poszukiwanie życiowych inspiracji poza granicami kraju. I teraz można by pomyśleć, że jednak dotyczy to w wielu przypadkach  także mieszkańców mniejszych miast. I owszem, dlatego i tu zdarzają się „światowi” ludzie pragnący żyć w wielkomiejskim stylu. Pragnienie to nie omija ich wnętrz. Warunkiem jest jednak korzystanie, chłonięcie w jakimś stopniu z dobrodziejstw kulturalnych wielkich miast a niestety nie wszyscy, którzy mogliby sobie na to pozwolić maja taką potrzebę. 

Może teraz ktoś się oburzy, że „projektowanie wnętrz Warszawa” albo „Kraków” to zupełnie inne hasło niż to samo z końcówką np. „Pcim”. Prawda jest jednak taka, że poczucie estetyki podlega edukacji tak samo jak każda inna dziedzina życia. Nie rodzimy się z perfekcyjnym wyczuciem stylu i samoistnie nie nadążamy za światowymi trendami – a nawet krajowymi. Możemy, owszem mieć do tego smykałkę, ale smykałka to nie jest coś co profesjonaliści wpisują sobie w cv. Liczy się edukacja i doświadczenie, albo przynajmniej tzw. obycie z kulturą jeśli niekoniecznie chcesz zostać profesjonalistą ale zależy Ci na tym, żeby jednak wykazywać się wysmakowanym gustem. W odpowiednim środowisku często przychodzi to naturalnie.

O gustach się nie dyskutuje?

Można nie dyskutować. Nie oznacza to jednak, ze każdy jest dobry. I owszem każdy może żyć jak chce, choć ja uważam, że warto swoje życie ubogacać zawsze, bo to czyni je wartościowym i zwyczajnie piękniejszym. Nie można jednak samozwańczo, bez odpowiedniego przygotowania wykłócać się o swoje racje w tym temacie bez narażania się na śmieszność. Dobrze rozumieją to zwykle osoby, które same są specjalistami w jakiejś dziedzinie. Mają świadomość, jak dużo pracy trzeba włożyć, żeby znać się na czym dobrze. Z tego też powodu ufają bardziej specjalistom od projektowania wnętrz a więc częściej ich zatrudniają i to znów przekłada się na inną jakość wnętrz lokalnie, bo duże miasta skupiają również większe ilości specjalistów.

Osobiście nie pochodzę z jednego z największych miast Polski i wyraźnie widzę ten kontrast. Hasło: Projektowanie wnętrz Warszawa najczęściej oznacza wysoką jakość, bliską temu co dzieje się w tym temacie w dużych miastach europejskich i co bardzo lubię i oglądać i projektować. Słyszałam już parę razy, że nie pasuję tu gdzie jestem i dziś gdy docieram do mieszkańców wielkich miast ze swoją pracą tym bardziej to widzę. Owszem, tu w mojej okolicy zdarza mi się projektować wnętrza dla bardzo świadomych, ciekawych ludzi, jednak są oni w zdecydowanej mniejszości. Męczyłam się wiec tutaj i bardzo mnie cieszy, ze wielkomiejski rynek dużych miast tak dobrze mnie przyjął – lubimy się. Co z tego wpisu wynika dla czytelnika? 

Bo nie napisałam nic o tym jaki jest ten wielkomiejski styl. A jest wielobarwny, oryginalny, niebanalny. I nie ma reguły, że zawsze są to jasne wnętrza albo zawsze kolorowe. Są funkcjonalne z dużą dbałością o walory estetyczne. Jakość jest wyraźnie widoczna tak samo jak dbałość o detale. Czasem są bardzo odważne, mniej jest kopiowania, powtarzalności. Odzwierciedlają większą pewność siebie i potrzeby użytkowników, Widać, że potrzeby estetyczne istnieją i wymagania są niemałe.

Projektowanie wnętrz Warszawa czy nie Warszawa – jest ważne

W domu czy mieszkaniu spędzamy ogromną część swojego życia i to wydaje mi się wystarczającym powodem aby zadbać o jakość tej części. Tu, jak nigdzie indziej powinniśmy się czuć dobrze i niestety często gdy tak nie jest, nie jesteśmy w stanie sobie tego uświadomić. Gdy mamy kiepski nastrój, jesteśmy zmęczeni albo nie potrafimy określić czego chcemy, wkradają się kiepskie pomysły, wymęczone wybory i nijakość. Jeśli tym wszystkim otoczymy się na co dzień – trudno liczyć na poprawę naszego samopoczucia. Badania dowodzą też, że są osoby tak wrażliwe na piękno, że potrafią chorować w otoczeniu niespójnym estetycznie – zwyczajnie mówiąc – brzydkim.

I już słyszę tych co mówią: A może ja tak lubię? – Ok. Jeśli żyjesz tak jak chcesz, zmierzasz świadomie tam dokąd chcesz, jesteś zadowolona ze swojego życia, z tego co Ci przynosi i tego na co liczysz, że w przyszłości przyniesie, bo podejmujesz przemyślane, zmierzające w tym kierunku działania – to tak – uwierzę. Choć to nie ma znaczenia. Ważne czy Ty w to wierzysz.

 

 

Dowiedz się więcej: Projektowanie wnętrz Warszawa
wielkomiejscki szyk
Projektowanie wnętrz Warszawa tatarowicz-design.eu

Możesz również polubić