Projektowanie wnętrz loftowych
Tylko dla loftów
Po pierwsze chcę ustalić, że jeśli piszę „projektowanie wnętrz loftowych” to zawsze mam na myśli wnętrza poprzemysłowe. Wciskanie przyciężkiej stylistyki opartej o cegłę i metal, która powszechnie uważana jest za loftową, do małych przestrzeni w bloku uważam za kompletnie bezsensowne. Jest na takie mieszkania wiele innych pomysłów podobnie zresztą jak na prawdziwe wnętrza loftowe.
Ktoś jest zdziwiony, że wnętrza pofabryczne można ugryźć inaczej niż ta wspomniana „cegła i metal”? Wystarczy wziąć do ręki album prezentujący takie wnętrza, z różnych stron świata, żeby się przekonać, że projektowanie wnętrz loftowych to otwarte pole mnóstwa możliwości. I owszem – te przestrzenie mają swoje ograniczenia i one Nas trzymają. Mają też w zamian opcje często niedostępne albo niedostrzegane w zwykłych mieszkaniach.
Wnętrza wielkich możliwości
Dosłownie wnętrza wielkich możliwości bo jest to często spora przestrzeń, nieskażona jeszcze podziałem na pomieszczenia i funkcje. Częstym elementem są ogromne szklenia ale może się też okazać, że skupiają się wyłącznie na jednej ze ścian i może nie do końca naturalne światło dotrze w każdy kąt. Tym bardziej gdy zaczniemy przestrzeń dzielić. To światło jest pewnym uwarunkowaniem, elementem decydującym jeśli chodzi o projektowanie wnętrz loftowych. Tu się trzeba zastanowić gdzie na tym oświetleniu nam najbardziej zależy a gdzie wystarczy poleganie na sztucznych źródłach światła.
Oczywistym wyborem wydaje się przestrzeń dzienna, a na pewno ta, w której będziemy spędzać dużo czasu w godzinach gdy na to światło dzienne możemy liczyć. Warto jednak rozważyć rezygnację, całkowitą lub częściową z budowania pełnych, nieprzejrzystych ścian. Do dyspozycji mamy przegrody choćby z pustaków szklanych, które pozwolą zachować intymność, szczelność akustyczną jednocześnie nie blokując całkowicie przepływu światła. Kolejną opcją są ściany i ścianki nie do samego sufitu, ewentualnie ze szkleniem u góry. Pierwsza opcja nie zapewni szczelności akustycznej ale druga już tak.
Oczywiście są jeszcze ścianki ażurowe, które możemy zastosować głównie tam gdzie potrzebujemy oddzielenia stref, przysłonięcia czegoś albo dekoracji. W tym wypadku ścianki z łańcuchów dekoracyjnych mogą okazać się szczególnie oryginalnym pomysłem.
Pole manewru
Jest jeszcze inna opcja, fantastyczna bo pozostawiająca pole manewru. To ścianki mobilne, czyli te, które pozwolą zmieniać swoje położenie kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Wpuszczać światło i przestrzeń, zasłaniać i izolować akustycznie. Wszystko zależy od konkretnego rozwiązania, na które się zdecydujemy. Typowe ścianki znów mogą być przeszklone – z czystego szkła lub nieprzejrzystego, mogą też być z płyty pokrytej np. drewnopodobnym laminatem albo w kolorze. Sami możemy zdecydować jaka ich część się otwiera i w jaki sposób. Powszechne są rozwiązania przesuwne.
Innym rozwiązaniem, znacznie korzystniejszym pod względem ekonomii, choć nie posiadającym pewnych cech typowych ścianek mobilnych jest podział przy pomocy tkanin, czyli zasłon, kotar. Nie można tu mówić o izolacji akustycznej – to na pewno i obojętnie co teraz o tym rozwiązaniu myślicie to jak najbardziej pojawia się ono nawet w wyrafinowanych wnętrzach industrialnych. Można by tu rzec, że jak same tego typu wnętrza są nietypowe, tak rozwiązania jeśli chodzi o projektowanie wnętrz loftowych wymaga osobnego podejścia.
Puścić wodze fantazji
Tak, tu dopiero można puścić wodze fantazji bo oprócz funkcjonalnych rozwiązań mamy przecież jeszcze do ustalenia te estetyczne. Dlatego zanim zdecydujesz się wywalić wszystko co zastałaś w takim wnętrzu zastanów się czy nie warto czegoś wykorzystać zatrzymując przy okazji charakter miejsca. W pewnym dużym i znanym projekcie jego autor zostawił nawet ogromny zbiornik – rodzaj silosa w mieszkaniu. Oczywiście jest to wersja trochę na ostro i czasami jest to wybór między estetyką a przestrzenią potrzebną do życia.
Są też projekty gdzie w samym sercu loftu stoi zabudowa – taki kombajn, w którym mieszczą się często pomieszczenia wymagające oddzielenia oraz osobnych instalacji, np. kuchnia plus łazienka. I ten kombajn miewa nieźle odjechane formy. Pozostałe wnętrza często bez wyraźnego oddzielenia ścianami rozmieszczone są wokół. I to rozwiązanie jest warte uwagi zwłaszcza jeśli masz duże okna dookoła. Drugim powodem jest jego oryginalność i naturalny podział z kuchnią i łązienką w centrum czyli z łatwym dostępem z wielu kierunków i odległych kątów. To z kolei jest tym cenniejsze im większy jest Nasz loft. Projektowanie wnętrz loftowych może naprawdę być niezłą zabawą podobnie jak później mieszkanie w nich.
Dla kogo są wnętrza loftowe?
Na pewno nie dla nudziarzy, lubujących się w sztampowych rozwiązaniach. Wnętrza loftowe są dla ludzi, którzy potrzebują przestrzeni i chcą tę przestrzeń uczynić bardzo osobistą. Mają fantazję oraz odwagę żyć po swojemu. Są gotowi na pewne kompromisy w zamian za całe morze nowych możliwości. Samo projektowanie wnętrz loftowych to podróż, podczas której odklejamy się od znanych, bezpiecznych rozwiązań. Może ona bazować na rozwiązaniach estetycznych zaczerpniętych z niemalże każdego stylu.