fbpx

Praktyczna kuchnia

mała kuchnia

Co to w ogóle znaczy praktyczna kuchnia?

Praktyczna kuchnia to kuchnia urządzona według pewnych określonych przez ergonomię zasad i norm projektowych. Czyli zasady te określono dla zwiększenia efektywności pracy człowieka przy najniższym możliwym tzw. koszcie biologicznym. Znaczy to tyle, że w oparciu o anatomię oraz psychofizyczne możliwości człowieka budujemy środowisko, które Nam sprzyja. Jednocześnie eliminuje ono maksymalnie występowanie chorób, które biorą z niewłaściwych nawyków oraz środowiska, które sprzyja ich rozwojowi. Na przykład z częstego przybierania niewłaściwej postawy, zbyt słabego oświetlenia lub ogólnie wykonywania zbyt dużej ilości pracy.

 

Kuchnia jest miejscem pracy

mała kuchnia

Może Nam się wydawać, że dom to nie zakład pracy i nie trzeba tutaj aż tak się tym wszystkim przejmować. Dom, czy mieszkanie pełni jednak za zwyczaj kilka funkcji. I oprócz funkcji wypoczynkowej, czy towarzyskiej jest w nim również wykonywana praca. I ta praca głównie wykonywana jest w kuchni. Dlatego praktyczna kuchnia może nam pomóc żyć lepiej, wygodniej a kuchnie nieergonomiczna wręcz przeciwnie. I to wszystko ma znaczenie głównie w dłuższej perspektywie oczywiście.

 

 

Ludzie od zawsze jakoś urządzają kuchnię i żyją

Oczywiście ludzie od zawsze jakoś urządzają kuchnię i w niej funkcjonują. Nabieramy pierwszych nawyków „kuchennych” już w domu rodziców i potem urządzając własną kuchnię często chcemy je powielić bo jesteśmy do pewnych rozwiązań przyzwyczajeni. Nie oznacza to jednak, że te rozwiązania nam sprzyjają a dolegliwości, które dokuczają naszym rodzicom w starszym wieku, nie wynikają częściowo z tych właśnie rozwiązań. Mało tego, wykonując wiele lat jakąś pracę, której organizacja sprawia, że jest ona niewygodna i nam nie sprzyja nigdy możemy na to nie zwrócić uwagi. Szansę na zauważenie niewygody mamy dopiero wówczas gdy zamienimy ją na wygodne rozwiązanie. Zauważymy wówczas, że jest lepiej. Dlatego właśnie praktyczna kuchnia ma znaczenie. Myślenie o tym żeby była praktyczna jest ważne, mimo iż nawyki często chcą nas kształtować na wielu polach.

 

Czym więc jest praktyczna kuchnia?

Praktyczna kuchnia to kuchnia przemyślana, zaplanowana w oparciu o normy. Odstępstw od norm dokonujemy wyłącznie wtedy gdy bezwzględnie wymusza to wnętrze. Ale także, gdy my sami odbiegamy od pewnych norm – na przykład wzrostem. Pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest wielkość kuchni. Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża będzie niewygodna. Tam gdzie sami ustalamy wielkość tej kuchni, na etapie budowy domu lub w gotowym mieszkaniu gdzie mamy dowolność w wydzielaniu aneks kuchennego możemy nad tym zapanować. Za mała kuchnia to zwykle za mało miejsca do przechowywania a zbyt duża oznacza, że dużo kroków będziemy w niej robić każdego dnia. Za mała kuchnia nie pozwala też czasem na zastosowanie się w pełni do właściwego układu sprzętów i przestrzeni roboczych. 

 

nowoczesna kuchnia

A czym jest trójkąt roboczy?

Trójkąt roboczy to kolejna sprawa, na którą należy zwrócić uwagę. Nie jest to nic innego jak podążanie za kolejności pracy zwykle wykonywanej w kuchni. Wyciągam żywność z lodówki, następnie myję ją w zlewozmywaku i dopiero idę do kuchni (płyty lub piekarnika). Tak wiec dystanse pomiędzy sprzętami ustalamy tak żeby z lodówki było blisko do zlewu a potem dalej do płyty kuchennej. Praktyczna kuchnia to też odpowiednia ilość oraz układ blatu roboczego. Pomiędzy każdą para wymienionych wyżej sprzętów powinien znaleźć się tzw. blat odstawczy o szerokości minimum 40 cm. Przy kuchni najlepiej 60 cm i z drugiej strony płyty kuchennej również co najmniej 40 cm. Oprócz tego idealnie byłoby gdybyśmy mieli w kuchni dłuższy ciąg blatu na prace, które wymagają więcej miejsca.

 

Oświetlenie – bardzo ważna sprawa

Oświetlenie kuchni to kolejna ważna rzecz dla naszego zdrowia. Konkretnie dla zdrowia naszych oczu. Zwłaszcza ważne jest oświetlenie blatów roboczych i tu możemy przyjąć, ze na każdy 1m blatu kuchennego potrzebujemy światła o wartości 1000- 1200 lumenów. Jeśli kuchnia jest ciemna, w ciemnej kolorystyce, wartość ta może sięgać nawet 1800 lumenów. Ważne ulokowanie źródeł światła tak żebyśmy go sobie nie zasłaniali własną sylwetką, tworząc cień na blacie. Ważne jest również, żeby blaty nie były na wysoki połyk. Powoduje to odbijanie światła w kierunku oczu. Jak się łatwo domyśleć zdrowsi od tego nie będziemy – wręcz przeciwnie. Jeśli jednak zdecydujemy się na blat mocno odbijający światło, należy rozmieścić punkty światła tak aby nie świeciły prostopadle na blat. Barwa światła powinna być neutralna.

 

 

Architekt wnętrz

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Praktyczna kuchnia to kuchni po której wygodnie się poruszam a potrzebne akurat rzeczy mam pod ręką i tu trzeba się pochylić nad własnym funkcjonowaniem w tej kuchni. Podzielić całość na strefą śniadaniową, w której znajdzie się wszystko co potrzebuję do przygotowani śniadania. Analogicznie urządzamy strefę obiadową, kawowo – herbacianą i dbamy o to aby drobiazgi wyciągane ze zmywarki znalazły się względnie blisko niej.

 

A czy praktyczna kuchnia będzie ładną kuchnią?

Jeśli wykluczyć bardzo małe pomieszczenia zwykle mamy jakieś pole manewru w zaplanowaniu praktycznej kuchni. Rozwiązania, które pierwsze przyjdą nam na myśl nie muszą być jedynymi sensownymi. Jeśli więc nasze praktyczne rozwiązania bardzo kłócą się z efektem estetycznym jaki chcemy uzyskać, poszukajmy innych. Zwykle udaje się te dwa aspekty połączyć umiejętnie dobierając materiały. Kompozycja jaką stworzymy z materiałów może pewne rzeczy podkreślić a pewne usunąć w cień. Zdarzyć się też może, że idealny układ szafek przytłoczy kuchnię, zaciemni. A aspekt odczuwani, odbierania przestrzeni również jest ważny. Podobnie jak ilość naturalnego światła we wnętrzu. Należy więc rozważyć tu wszystkie za i przeciw, żeby nie urządzić super praktycznego wnętrza, w którym będziemy się źle czuli.

kuchnia w kamienicy

Możesz również polubić