Ponadczasowe wnętrza

Ponadczasowe wnętrza to temat, który należy rozpatrywać zarówno na poziomie funkcjonalnym jak i estetycznym. Żeby coś trwało dłuższy czas, oprócz tego, że powinno zachować odpowiednie walory estetyczne, powinno też dobrze działać. Innymi słowy, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, należy dobrze przemyśleć ich funkcjonalność. Powinna ona iść w parze z uniwersalną – nie mylić z „nudną” – estetyką. Dlaczego w ogóle watro myśleć o urządzaniu się w ponadczasowy sposób? Na to pytanie też odpowiem w tym artykule ale po kolei.
Ponadczasowość znaczy trwałość
Trudno sobie chyba wyobrazić, ze urządzimy ponadczasowe wnętrza materiałami, które łatwo się zużywają w codziennym użytkowaniu. Owszem, kupowanie dobrych jakościowo materiałów podnosi koszt inwestycji ale ma też sporo zalet. Po pierwsze: ta, która ogólnie przemawia za ponadczasowymi rozwiązaniami, czyli odsunięta daleko w czasie konieczność wymiany, czy naprawy a więc remontu. Po drugie, minimalizacja stresu w codziennym użytkowaniu, że się zaraz coś zarysuje, obtłucze czy uszkodzi, więc trzeba uważać. I kolejna sprawa: dobre materiały to solidny wstęp do jakościowej estetyki. Jeśli chcemy zaoszczędzić – szukajmy na przykład dobrych marek ale w outletowych punktach sprzedaży. Warto też wiedzieć, że jeśli możemy pozwolić sobie na tylko częściowe wybranie dobrych materiałów – wybierajmy te, które są trwale związane z gruntem czy ścianą. Czyli płytki, podłogi. Ich wymiana wymaga remontu, dużych kosztów i bałaganu. Zupełnie odwrotnie sprawa ma się z lampami, meblami wolnostojącymi czy niektórymi sprzętami.
Jakość wykonania
Jeśli już dobierzesz uważnie jakościowe materiały nie pozwól ich montować byle komu. Jako architekt wnętrz widziałam już sytuacje gdy ktoś kupił drogie płytki i zatrudnił „słabego” fachowca. Potem zostaje tylko siąść i płakać. Na nic się nie zdadzą nawet marmury gdy fuszerka będzie nas kuła w oczy każdego dnia. Tak samo gdy coś nie będzie się domykało albo ogólnie nie będzie wygodne czy wręcz uciążliwe w użytkowaniu. I tu dochodzimy do kolejnego ważnego punktu.
Od tego zacznij
Plan – ponadczasowe wnętrza, bardziej niż każde inne wymagają szczegółowego planu czy projektu. Zakładam, ze skoro chcemy tej ponadczasowości to, między innymi po to, żeby nie robić gruntownego remontu tak długo jak tylko się da. A jedyną przecież pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Zmieniają się nasze potrzeby, obowiązki ale i na rynku pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne. Dobrze byłoby więc zastanowić się przynajmniej nad tymi zmianami, które planujemy czy dopuszczamy w sowim życiu. Na bazie tych przemyśleń i informacji należy stworzyć szczegółowy projekt wnętrz. Warto też zaopatrzyć się w wiedzę na temat norm projektowych, ponieważ wynikają one z badań ergonomicznych. Oznacza to, że przestrzegając ich, stosując właściwe wymiary, wysokości odległości, przejścia komunikacyjne, w naszym wnętrzu będziemy funkcjonować komfortowo.
Pełen komfort
A czym jest komfort? To wygoda korzystania i przyjemność oglądania lub przynajmniej brak niewygody i przypadkowych, niespójnych rozwiązań estetycznych. To urządzenie wnętrz w oparciu o normy, które ktoś przemyślał, ustalił wymiary w oparciu o wymiary człowieka, oraz jego możliwości fizjologiczne. To także brak negatywnych konsekwencji zdrowotnych po dłuższym czasie użytkowania. Dlatego niezwykle ważne jest – oprócz odpowiedniego rozplanowania komunikacji czy ustawienia mebli i sprzętów – właściwe oświetlenie. W ubiegłym wieku, gdy w mieszkaniowym głodzie po okresie wojny, wiele nowych mieszkań zyskało tzw. ślepe kuchnie, odnotowano później tzw. kurzą ślepotę zwłaszcza u kobiet bo to one wówczas niemal wyłącznie zajmowały się pracami domowymi. Jednak nawet przy dużych oknach, światła może być czasem mało. A kuchnia to pomieszczenie numer jeden, o którym należy myśleć w temacie oświetlenia.
A jak powinny wyglądać ponadczasowe wnętrza?
Po pierwsze używajmy ponadczasowych materiałów, tych, które od dawna funkcjonują we wnętrzach jak kamień i drewno. Ewentualnie używajmy ich bardzo dobrych odpowiedników w postaci płytek czy spieków. Żeby wnętrze wyglądało dobrze i dobrze działało warto stosować proste rozwiązania funkcjonalne. Mam na myśli układ mebli, nieprzeładowanie punktami światła czy rożnorodnością. Ustalmy podstawową bazę materiałową: drewno, kamień, kolor. W materiałach i meblach postawmy na ciekawe elementy i sprawdzone style, które wciąż powracają. Często jako część eklektycznego wystroju wnętrz. Lampy mogą być albo bardzo proste skupiające się na funkcji jak na przykład spoty czy szynoprzewody, albo ciekawe nawiązujące znów formą do jednego z nieśmiertelnych stylów. Na przykład klasyki, czy modernizmu. Myślmy o tym, żeby całość wyglądała naturalnie, lekko. Warto też brać pod uwagę spójność z architekturą budynku.
Dlaczego warto urządzać ponadczasowe wnętrza?
Jak już wspomniałam oddalamy w ten sposób perspektywę remontu, która nie jest fajna, tym bardziej, w domu, lub mieszkaniu w którym się mieszka. Jest też kosztowna i stresująca. Jeśli uważasz, ze trzeba się regularnie remontować, żeby być na czasie właśnie, to zastanów się co to w ogóle dla Ciebie znaczy. Gdy ważne jest co znajomi powiedzą, weź pod uwagę, że tzw. wnętrza „old money” które zwykle należą do rodzin od pokoleń zamożnych, nie zmieniają się wiele na przestrzeni lat. A to jest styl i klasa, urządzona wcale nie według najnowszych trendów. To one są zwykle świadectwem zamożności i wypracowanego gustu. A nie żaden udający bogactwo, tani glamour. Szarości, białe połyski, lamele, kaszmiry – to przed chwilą przyszło i części już nie ma a zaraz reszty zaraz nie będzie. To chwilowa moda a nie światowy trend. Warto też myśleć o zużywaniu surowców, o ekologii. Osobiście, już chyba pisałam, że uważam, że uczciwie byłoby zostawić świat dla następnych pokoleń co najmniej w takim stanie w jakim go zastaliśmy. A meble są z drewna, tego, które zostało wycięte z lasu czy nawet puszczy naszym kraju.
Podsumowanie
Jak urządzić ponadczasowe wnętrza?
- Używaj ponadczasowych materiałów: drewno kamień, lub ich bardzo dobrych imitacji.
- Dobrze przemyśl rozwiązania funkcjonalne, tak żeby zaraz się nie okazało, że jednak coś trzeba przerabiać bo już nie działa tak jak powinno, albo jest niewygodne.
- Zatrudnij fachowców, którzy zrobią wszystko tak jak chcesz a nie tak jak oni chcą. Tak żeby nie żałować potem zniszczonych materiałów i zapłaconych pieniędzy.
- Przygotuj plan: zarówno estetyczny jak i funkcjonalny – dla tego pierwszego ustal bazowe materiały: kamień, drewno, kolor. W tym drugim oprzyj się na normach projektowych, a więc wymiarach dostosowanych do ludzkiej skali. Pamiętaj, że regularne powtarzanie pewnych czynności niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne w dłuższej perspektywie. Dobrze więc zaplanuj oświetlenie i układ funkcjonalny.
- Jeśli musisz na początku zaoszczędzić, oszczędzaj na materiałach, których wymiana nie wymaga remontu: wolnostojących meblach czy oświetleniu.
- Uważnie dobierz elementy wyposażenia, żeby działały tak jak potrzebujesz ale pamiętaj też, że dobrze urządzone wnętrze wymaga interesujących akcentów.
- Bierz przykład ze starych, sprawdzonych stylów, które wciąż wracają jak klasyka, czy modernizm. Nie musi być wcale wszystko w jednym stylu – ciekawsze i wskazane są wnętra eklektyczne.
- Skup się na tym żeby całość wyglądała naturalnie, jakby była tu od zawsze.
- Weź pod uwagę architekturę, historię budynku
