Komfortowa toaleta

Czy jest się czym przejmować?

W łazience, toalecie bywamy regularnie najczęściej kilka razy dziennie. Wysoka częstotliwość korzystania wymaga, jak dla mnie, zadbania o dużą wygodę użytkowania. Ponieważ komfort powinien być zawsze związany z częstotliwością użytkowania. Raz na jakieś czas można się z czymś przecież przemęczyć ale męczyć się codziennie to już jest bardzo niefajna sprawa. Komfortowa toaleta jest więc tym na czym powinniśmy skupiać szczególną uwagę urządzając dom czy mieszkanie. Na czym konkretnie się zfokusować? Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i o tych szczegółach tu trochę będzie.

 

Strefa toalety

Niby wszyscy robią na niej to samo, jedni nieco dłużej inni krócej ale pewne warunki mogą być ważniejsze gdy skupimy się na własnych cechach fizycznych. Jeszcze pamiętam czasy gdy większość misek toaletowych miało stałą długość 58 cm a właściwie głębokość. Ten wymiar zapewniał komfort użytkowania właściwie wszystkim użytkownikom. Ostatnio wartość ta malała jednak i dziś możemy dostać miskę toaletową niemal o 10 cm krótszą. Oczywiście taka nieduża toaleta zmieści się do niewielkich pomieszczeń i zajmie mało miejsca. Uważaj jednak jeśli jesteś osobą wysoką, zwłaszcza mężczyzną. Nie usiądziesz bowiem odpowiednio głęboko, czyli nie uda Ci się znaleźć na środku otworu w desce. Mówiąc wprost, oznacza to, że Twoje genitalia będą prawdopodobnie opierały się o przednią, wewnętrzną krawędź deski podczas korzystania w pozycji siedzącej. Nie mam takich problemów jako kobieta ale słyszałam, ze nie jest to fajne i myślę też, że mało higieniczne.

 

Komfortowa toaleta to też cisza

Zdarza się, że spłuczka podtynkowa, stosowana dziś tak chętnie, że właściwie jest standardem, jest oskarżana przez użytkowników o nadmierny hałas. Najczęściej przyczyna nie tkwi z samym konkretnym urządzeniu a w różnych nieprawidłowościach. Na szczęście nierzadko te nieprawidłowości są do usunięcia przez hydraulika już po etapie montażu czy zakończenia remontu. Przyczyną bywa zapowietrzenie, niskie ciśnienie wody, lub uszkodzenie np. zaworu. W dwóch pierwszych przypadkach hałas słyszymy przy używaniu spłuczki. Oprócz tego, jeśli mamy cienkie ściany, dźwięki rozchodzą się bardziej niż byśmy chcieli, może warto pomyśleć o izolacji akustycznej spłuczki. Niektórzy też twierdzą, że za hałas odpowiada sama toaleta. Jeśli masz taki problem – nie męcz się, bo wcale nie jest tak, że jak już wszystko zostało zamontowane nic nie można zrobić. Wezwij hydraulika, niech posprawdza czy wszystko jest ok, ze spłuczką, toaletą i całą resztą instalacji i doradzi co można w tej sytuacji zrobić. 

O tym też nie pomyślisz

Na co warto zwrócić uwagę w temacie toalety?

  1. Wygodna deska do siedzenia. Banał wydawałoby się, ale jak kupisz niewygodną to zrozumiesz, że wcale nie. Często mówi się, że deski dedykowane toaletom o kanciastych kształtach są niewygodne i nie zawsze jest to prawda. Dużo zależy od marki.
  2. Miejsce zawieszenia papieru toaletowego, zwłaszcza jeśli Twoja toaleta jest zamontowana na dłuższej ścianie, z dala od ściany bocznej. Oprócz tego, że jestem architektem wnętrz to także instruktorką jogi a więc zakres ruchu mam niezły ale za diabła nie chciałabym musieć się skręcać po papier zawieszony za moimi plecami. Jeśli obok masz szafkę np. pod-umywalkową rozważ rozwiązanie z poniższego projektu. Uchwyt wraz z rolką papieru umieszczony jest tutaj w szufladzie. Rozwijanie rolki następuje natomiast przez szczelinę pomiędzy szufladami. Rozwiązanie bardzo eleganckie i funkcjonalne.
  3. Szczotka toaletowa – jeśli masz miejsce w zabudowie spłuczki lub możesz zrobić tę zabudowę trochę większą – rozważ podtynkowy schowek na szczotkę – np. taki. Może on także ukrywać papier toaletowy.
  4. Deska wolno-opadająca – fajna rzecz i wydawałoby się, że komfortowa toaleta bez niej nie istnieje. Jednak jeśli masz dzieci, lub ktoś inny będzie na nią naciskał, podczas opadania, może się to dla niej źle skończyć.
  5. Toaleta bezkołnierzowa – ostatni hit technologii, ma ułatwiać utrzymanie czystości. Zwróć jednak uwagę czy spłukiwanie w niej jest odpowiednio efektywne. Mało kto wie, że pierwsze próby bezkołnierzowe kończyły się lądowaniem zawartości toalety na podłodze. Dlatego kształt miski oraz sposób krążenia w niej wody musiał się definitywnie zmienić żeby wszystko działało jak należy. Różne marki rozwiązały to na różne sposoby.
  6. Jeśli masz mało miejsca na spłuczkę pamiętaj, że istnieją rozwiązania specjalne typu slim, czyli bardzo cienkie. Dostępne są także tzw. spłuczki podokienne czyli niższe niż tradycyjne. Nisko jest tam więc umieszczony przycisk co wymusza zamknięcie deski żeby się do niego dostać. Czasem to dobrze.

I jeszcze kilka spraw

  1. Przycisk do spłukiwania wcale nie musi być wielkim prostokątem umieszczonym nad miską toaletową. Może być mały okrągły i odsunięty od swojego normalnego umiejscowienia na odległość do 1,7. Takie rozwiązania znajdziesz w produktach marki Geberit.
  2. Dalej w temacie przycisku – jeśli ważny jest dla Ciebie jego wygląd weź pod uwagę, że nie każdy pasuje do każdej spłuczki. Nawet tej samej marki. Warto więc wybrać przycisk już na etapie wyboru spłuczki.
  3. Spłuczka tradycyjna – tak w ogóle na rynku są piękne, rozwiązania kompaktowe a nawet takie gdzie spłuczka wisi pod sufitem a spłukiwanie odbywa się przez pociągnięcie za sznurek czy łańcuszek. I mnie się zdarza korzystać w swojej pracy, zwłaszcza z tych pierwszych, bo nie zajmują więcej miejsca niż normalna zabudowa spłuczki. Wyglądają naturalnie i nie wymagają dostawiania klocków do ściany. Komfortowa toaleta może być też piękna i oryginalna
  4. Jeśli jednak zdecydowałaś się na spłuczkę podtynkową, obudowaną na istniejącej ścianie to postaraj się wykorzystać przestrzeń ponad nią. Powyżej zabudowy można wykonać też zabudowę tylko meblową, równie wąską co zabudowa spłuczki ale wiele toaletowych drobiazgów w niej zmieścisz. Choćby zapas papieru toaletowego.
  5. Jeśli nie planujesz bidetu, ani toalety myjącej a myślisz o higienie, może rozważysz rozwiązanie jakim jest bidetka. Jest to wężyk prysznicowy z niedużą słuchawką montowany koło toalety. Oczywiście wymaga odpowiedniej instalacji. Jego użytkownicy bardzo je chwalą.

 

 

 

Projekty wnętrz

Agnieszka Tatarowicz

tatarowicz-design.eu

Możesz również polubić