Jak zbudować wygodny dom?
Czyli jaki?
Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jak zbudować wygodny dom najpierw powinniśmy ustalić czym taki dom jest. I o ile pewne detale będą się różniły w zależności od szczególnych potrzeb to ogólne założenia są stałe. Kiedy kupujemy samochód często oglądamy go najpierw z zewnątrz i to jego wygląd, czyli to jak nas w nim zobaczą inni ma bardzo duże znaczenie. A przecież będziemy go używali znajdując się wewnątrz. Dokładnie tak samo jest w przypadku domu. I nie twierdzę, że mamy kompletnie zignorować zewnętrzny wygląd, natomiast nie powinien on być najważniejszy. Spędzimy pewnie wiele tygodni, miesięcy, lat w środku. Nasz dom będzie nas wspierał, bądź nie, w naszych codziennych trudach ale i wypoczynku. Na co więc zwrócić uwagę wewnątrz a na co na zewnątrz? I przede wszystkim od czego zacząć.
Żyjemy głównie wewnątrz domu
Jak zbudować wygodny dom? Odpowiedź jest prosta: zaczynając od wnętrz. To jedna, bardzo dobra opcja. Bazując na naszych potrzebach, wygodnych przyzwyczajeniach, oczekiwaniach możemy śmiało zacząć od naszkicowania poszczególnych pomieszczeń. Zaczynamy od centralnego i rozkładamy inne wokół. Centralnym pomieszczeniem może być kuchnia lub salon. Warto zatrudnić do tego specjalistę, żeby nasza koncepcja nie rozjeżdżała się za bardzo z technologicznymi możliwościami budowlanymi. Trzeba też wziąć pod uwagę możliwości działki oraz najlepiej zasady posadowienia budynku mieszkalnego względem ulicy, stron świata itd. Ewentualnie możemy najpierw zrobić szkic a następnie szukać działki pod niego. Tym sposobem możemy jednak bardzo zawęzić dostępne opcje. Druga możliwość jest taka, że kupujemy projekt domu i od razu zamawiamy projekt wnętrz. Wówczas dokładnie zobaczymy co może nam nie pasować w układzie funkcjonalnym naszego domu i dokonać zmian, zanim zaczniemy budowę. Możemy też konsultować projekt domu wstępnie, zanim go zakupimy. W obu wypadkach najlepiej zrobić co najmniej szkice funkcjonalne bo tylko one dają gwarancję dokładnego wglądu.
Co konkretnie jest ważne?
Odpowiedź na to pytanie nasuwa mi się z mojej pracy architekta wnętrz oraz tego co słyszę od klientów podczas projektowania ich domów. Są rzeczy, na które nie zwrócimy uwagi dopóki nie zaczniemy ich użytkować czyli trochę za późno. Ale też takie, które jesteśmy w stenie wyłapać z własnych doświadczeń z poprzednich miejsc zamieszkania. Spróbuję je wypunktować biorąc pod uwagę także współczesne standardy w budowie domu oraz różne oczekiwania użytkowników. Zobaczymy więc co najczęściej znajdziemy na takiej liście.
Jak zbudować wygodny dom – na co zwrócić szczególną uwagę?
- Wnętrza – ich wielkość i wzajemny układ w stosunku do naszego trybu życia i potrzeb
- Komunikacja, czyli jak sprawnie przyjdzie nam się przemieszczać nie tylko miedzy pomieszczeniami ale i strefami, np. między otwartą kuchnią, stołem a salonem.
- Schody, jeśli mamy na nie za mało miejsca będą musiały być wyższe i płytsze. Zwiększy to zmęczenie użytkowników podczas ich używania. Schody wewnątrz domu powinny być wygodniejsze niż na przykład na klatce schodowej.
- Przechowywanie – coś o czym często zapominamy – czyli schowki, garderoby, spiżarnia. W nowobudowanych domach rzadkością są piwnice czy użytkowe stryszki a do szafy nie wszystko wejdzie.
- Okna – mamy obecnie trend – im większe i więcej tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że okna ograniczają powierzchnię użytkową domu. Zwłaszcza widać to w kuchni gdzie duże okna często całkowicie eliminują szafki wiszące.
- Architektura budynku: Im będzie ciekawsza i bardziej intuicyjna, tym mniej wysiłku będzie trzeba włożyć w urządzenie komfortowych i efektownych wnętrz.
- Światło naturalne – wpływa na nasz nastrój i kreuje przestrzeń. Dostarczane do wnętrz od południa da dużo ciepła i będzie go dużo. Od północy wręcz przeciwnie. To warto wiedzieć także wybierając działkę bo często salon chcemy mieć od podwórka i tam ładne światło.
- Spójność tego co wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jak chcemy mieć wnętrza np. w stylu farmhouse, retro albo pałacowym to nie budujemy domu o hiper-nowoczesnej bryle i nie wstawiamy antracytowych okien. Jak się zorientujemy na etapie urządzania wnętrz, że nam okna nie pasują to będzie dość smutna sytuacja. Potem takie detale będą niewygodną solą w oku.
A jaki ten dom powinien być z zewnątrz?
O tym już częściowo było. Powinien być spójny z wnętrzami jeśli chodzi o styl. Harmonia w otoczeniu daje nam spokój i wytchnienie. Ważne jest usadowienie względem działki i stron świata. I to są ważne aspekty już na etapie poszukiwania miejsca pod budowę. Architektura lub roślinność powinny zapewnić nam zacienione miejsce do wypoczynku. Same rośliny, zarówno te wewnątrz jak i na zewnątrz warto dobrać do naszych warunków, oświetleniowych, geograficznych, klimatycznych. Osobiście uważam, że nie warto dziś sadzić do ogrodu egzotycznych roślin, które mają duże zapotrzebowanie na wodę. Chyba, że mieszkasz, w strefie podwyższonej wilgotności powietrza. Niektóre rośliny, te bardziej dzikie i te sadzone przez nas bardzo się nie lubią, albo mają wspólnego pasożyta. Posadzenie ich blisko siebie, będzie wieczną walką o ich przetrwanie. A ogród jest dla nas. Powinien również mieć strefy, miejsca do wypoczynku i zabawy nie powinny zostać przytłoczone przez funkcję dekoracyjną. No i jest jeszcze kwestia idealnego trawnika. Zanim zaczniemy go zakładać pomyślmy choć przez chwilę jaki jest koszt środowiskowy jego utrzymania i do czego tak naprawdę jest nam potrzebny. Bo historia trawnika mówi wyraźnie, że powstał on jako przestrzeń pokazowa i miał wyróżniać swoich właścicieli wśród plebsu. Jak dla mnie słaba motywacja a faktyczna korzyść żadna.