Jak urządzić wnętrza w kamienicy?

Projekt sypialni

Na co się przygotować?

Remonty w starych budynkach, potrafią zafundować niespodzianki i wygenerować niezłe koszty. Na to się trzeba nastawić. W trakcie prac mogą się pojawić problemy, które należy rozwiązać żeby potem móc spokojnie spać i nie wracać do remontu świeżo odnowionego mieszkania. To by była katastrofa. Może się też okazać, że coś co zaplanowaliśmy nie do końca się uda. Może trzeba będzie coś nieco zmodyfikować. Przykład: w projektowanej przeze mnie kamienicy chcieliśmy zamienić wannę zabudowaną na wolnostojącą. Okazało się, że podłączenie odpływu wody z wanny do głównego pionu jest na tyle wysoko, że w grę wchodzi wyłącznie wanna na nóżkach. Na szczęście taką wybraliśmy inaczej trzeba by było zmienić model. Na to się więc przygotujmy, na odkrycia, które będą miały wpływ na finalny wygląd i funkcjonowanie całości. Więc tu na pytanie jak urządzić mieszkanie w kamienicy odpowiedziałabym: ostrożnie, z elastycznym planem.

 

 

Od czego zacząć?

Od planu oczywiście. Każdy remont to spory wydatek i wielowątkowa historia. Instalacje, funkcjonalność, estetyka oraz możliwości wnętrza muszą się ze sobą zgrać. Jako architekt wnętrz uważam, ze tak rozległego tematu nie da się dobrze ogarnąć bez planu. Ważne aby obrany początkowo kierunek był maksymalnie dopracowany a wspomniane wyżej wątki skorelowane ze sobą. To o czym również już wspomniałam – plan powinien być elastyczny. Czyli zanim na przykład zdecydujemy się na prysznic bez brodzika i zakupimy odpływ poczekajmy na opinię hydraulika. Możliwe, że ta opinia pojawi się dopiero po rozkuciu starych płytek i dotarciu do instalacji. Tak więc spokój i cierpliwość na pewno się przydadzą. Plan jest gwarancją spójności, przemyślanego efektu końcowego na poziomie funkcjonalnym i estetycznym. Warto go sporządzić, żeby mieć pewność, że niemałe wydane na inwestycję środki przeistoczą się bez ryzyka w satysfakcjonujący efekt.

 

Na czym oprzeć projekt?

Niezależnie od tego jaką formę ma Wasz plan i czy przygotowujecie go samodzielnie czy z profesjonalistą powinien on wynikać w kilku tematów. Jeśli kompletnie nie wiecie od czego zacząć i jak urządzić wnętrza w kamienicy zadajcie sobie kilka pytań. Jak żyjecie? Czego potrzebujecie? Co jest ważne a co mogłoby być ale nie musi? Czy spędzacie w mieszkaniu dużo czasu, pracujecie on-line czy po prostu wpadacie tu głownie zjeść i spać? Komfort użytkowania rzeczy i przestrzeni i czas to nierozłączne elementy. Jeśli posiadacie dużo rzeczy to potrzebujecie dużo miejsca do przechowywania. Gdy sporo gotujecie a nie macie na to wiele czasu, kuchnia powinna być zaopatrzona w odpowiednią ilość blatów roboczych a sam układ i organizacja na najwyższym, funkcjonalnym poziomie. Kiedy natomiast Wasze życie niesie różne zmiany, może dokonując podziału na pomieszczenia warto pomyśleć o mobilnych ścianach. Wreszcie na ile ważna jest dla Was estetyka urządzanych wnętrz.

 

wnętrza w kamienicy

wnętrze w kamienicy
Projekt wnętrz – tatarowicz-design.eu

Funkcjonalnie czy pięknie?

Jak urządzić wnętrza w kamienicy: funkcjonalnie czy pięknie? Dobrze byłoby pamiętać, że kamienica to budynek szczególny. Ma swój charakter i pewne odniesienia w czasie. Tak więc jeśli chodzi o kwestie estetyczne najlepiej zrobimy gdy uszanujemy jego odmienność a nawet ją podkreślimy. Jak czytam, że ktoś kupił mieszkanie w zabytkowej kamienicy a potem płacze, że nie może zamontować zewnętrznych rolet to mi ręce opadają. Nasz dobrostan zależy od pewnego porządku a założenia estetyczne to nie gust, o którym się nie dyskutuje. O guście nie dyskutują Ci, którzy nie włożyli pracy w jego rozwój. Ci, którzy natomiast zdają sobie sprawę, że jest to element naszego życia, który jak każdy inny, podlega edukacji i rozwojowi nigdy tak nie powiedzą. Być może dlatego, że ukończyli studia plastyczne i przekonali się na własnej skórze, że właściwe poczucie estetyki wymaga pracy i uważności. Funkcjonalność oraz walory estetyczne są do połączenia ale z doświadczenia wiem, że waga obu tych zagadnień jest dla rożnych osób różna. Warto się więc zastanowić co i w jakim stopniu ma dla nas znaczenie.

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Głębokie zmiany jak na przykład zmiana układu ścian, choćby najmniejsza, wymaga zgody zarządcy kamienicy. Sam remont wymaga zgłoszenia – lepiej zrobić to samemu niż poczekać aż wyręczą nas sąsiedzi. Jeśli w mieszkaniu są oryginalne podłogi, po ich zerwaniu też możemy się zdziwić. Kiedyś budowało się inaczej i pamiętać należy, że coś co wydaje nam się niepotrzebne może pełnić istotną funkcję. Bez opinii rzeczoznawcy nie usuwamy niczego co znajdziemy pod podłogą ani nie kombinujemy. Przy wymianie pieca na przykład, niezbędna może być instalacja wkładu kwasoodpornego. To także nie zawsze  będzie możliwe bo to w końcu budynek wielorodzinny. Jak widzimy kosztów ukrytych, dodatkowych może być sporo. Tym bardziej, jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Tu raczej możemy zapomnieć o klimatyzacji.

 

Łazienka i przedpokój w mieszkaniu w kamienicy. Projekt wnętrz tatarowicz-design.eu

 

 

Czy w takim razie warto?

Jeśli pozostajesz pod wrażeniem starych kamienic to prawdopodobnie poczucie estetyki jest u Ciebie rozwinięte i szukasz czegoś więcej niż kolejne lokum bez wyrazu. Mieszkania te oferują często wysokie wnętrza a duże okna zapewniają sporą ilość światła. Do tego obszerne i eleganckie klatki schodowe, szczególny układ pomieszczeń i sporo ograniczeń. Mimo to, zwykle to w kamienicach powstają najpiękniejsze wnętrza. Także dlatego, że dość często wybierają je świadomie wymagający odbiorcy. Dzisiejsze wnętrza tzw. nowoczesne – choć to słowo znaczy dla każdego coś innego – często zioną pustką. Są z metra cięte, trudno określić co je wyróżnia od tysięcy innych. W urządzaniu wnętrz, tak samo jak w życiu, możemy przyjąć dwie postawy. Albo: wszystko wiem i tak jak chcę jest dobrze, albo wiem, że nic nie wiem, chcę się uczyć żeby działać na wyższym poziomie. I obie są ok, moim zdaniem, dopóki nam się nie mieszają. I wychodzi: Mój gust reprezentuje wysoki poziom estetyczny- nie dlatego, że się uczyłam, obserwowałam i rozwijałam tylko dlatego, że jest mój  😉

 

Wnętrza – Kamienica – Club

Jeśli teraz zastanawiasz się jak urządzić wnętrza w kamienicy, po pierwsze zapytaj siebie czy jesteś na to gotowa (gotów). Zarówno psychicznie jak i materialnie. Nawet jeśli nie masz pewności ale bardzo chcesz to ja Ci kibicuję. Dobrze przemyślany efekt końcowy jest wart wysiłku. Jak przebrniesz przez najcięższe prace remontowe, perełki do swojego wnętrza możesz wyszukać nawet na targach staroci. A potem zostanie tylko się cieszyć ponadczasowym i niebanalnym otoczeniem. Tutaj znajdziesz dodatkowe inspiracje. Jeśli natomiast nie zależy Ci na wnętrzach stylowych, wyjątkowych, nie widzisz wartości w kamienicach, to może szkoda czasu, środków i nerwów. Jeśli ma to być kolejna przestrzeń bez wyrazu, proszę Cię oszczędź te wnętrza.

Możesz również polubić