Ile kosztuje projekt wnętrz?

Co zawiera projekt wnętrz

Nad tym pytaniem zastanawia się niejedna osoba, która już za chwilę będzie wykańczała swoje mieszkanie czy dom. Chcielibyśmy mieszkać estetycznie i wygodnie a dom to nasz ostoja, miejsce codziennych spraw i odpoczynku. Powinien łączyć w sobie wiele funkcji oraz być wyposażony w różne rozwiązania. Wszystko w zależności od możliwości i potrzeb. Nic więc dziwnego, że jego wystrój jest dla nas ważny. Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb i skalę naszych możliwości na pytanie: ile kosztuje projekt wnętrz niełatwo jest odpowiedzieć. Postaram się jednak przybliżyć ten temat.

Zakres prac

Co tak naprawdę kryje się za usługą projektowania wnętrz? Każdy z nas wyobraża sobie to nieco inaczej. Projektanci wnętrz mają swoje standardy i stawki z nich wynikające. Cena zależy więc w dużej mierze od tego co dostaniemy. Tak przynajmniej byłoby uczciwie. Zanim więc zapytasz o cenę, zapytaj o zakres prac. Bez tego nie da się obiektywnie porównać ofert. Najlepiej jest dostać zakres prac na piśmie, choćby w wiadomości elektronicznej i wówczas nic nam nie umknie. Jeśli coś jest dla nas niejasne – nie bójmy się pytać. Zanim zapytasz ile kosztuje projekt wnętrz, warto też zapytać o dostępność modyfikacji oferty. Dziś rynek kształtuje się bardzo dynamicznie i tak jak w innych branżach architekt wnętrz może często dostosować się do Twoich możliwości. Najlepiej zanim podejmiesz decyzję, dobrze było się zastanowić czego oczekujesz. Będziesz wówczas wiedziała o co pytać.

 

Umowa

Ciężko jest oczekiwać, że ktoś da Ci coś na co się nie umawialiście albo umawialiście się ustnie. Umowa współpracy jest podstawą do określenia kosztów. Ułatwi też egzekwowanie poszczególnych elementów usługi. Upewnij się, że zawiera ona jasno zakres prac, ilość poprawek oraz ewentualne usługi dodatkowe. Minimum jakie  powinna zawierać umowa o projekt wnętrz to:

 

1. Przedmiot umowy – o jaką nieruchomość chodzi?

 

2. Dane umawiających się, data podpisania

 

3. Jeśli nie jest to projekt całego mieszkania, powinny być wymienione konkretne pomieszczenia

 

4. Metraż projektowanej powierzchni – od niego w dużej mierze zależy cena, oraz lokalizację

 

5. Konkrety: wizualizacje – liczba na pomieszczenie lub całość, rysunki wymiarowe – jakie i od czego zależy ich ilość, listy materiałowe – czy będą i czy będą wskazane miejsca zakupu materiałów i sprzętów

 

6. Szczegółowość projektu, ilość możliwych poprawek

 

7. Informacje o czasie, wysokości i terminach płatności

 

8. Informacje o terminach kończenia kolejnych etapów prac

 

 

 

Metraż projektowanej powierzchni

Powierzchnia pomieszczeń, których usługę chcesz zlecić jest – obok zakresu prac – drugą kluczową zmienną w ustaleniu ceny. Chyba najczęstszą formą kosztu jest cena za metr kwadratowy projektowanej przestrzeni. Te dwie informacje mogą już wystarczyć do doprecyzowania oferty. Możesz więc zapytać o możliwe opcje zakresu prac i cenę za metr przy każdej z nich. To dość klarowny system wyceniania i łatwiej jest porównać oferty różnych biur zadając te dwa pytania. Cena będzie wówczas zależna od wybranych opcji. Choć nie każde biuro zostawia wybór – niektórzy mają gotowe pakiety.

 

Gdy chcemy tylko rysunki techniczne albo wizualizacje

Te pierwsze są czytelne dla wykonawców – warto więc korzystać z nich w przypadku gdy potrzebujemy szczegółowego rozmieszczenia detali, jak punkty światła, czy gniazda elektryczne albo projektowane są zabudowy meblowe czy przestawiane ściany. Rysunki nie pokażą Ci jednak klarownie jaki będzie efekt końcowy. W przypadku gdy odświeżamy mieszkanie i chcemy wybrać tylko wolnostojące meble możemy poprosić wyłącznie o wizualizacje wraz z listą proponowanych elementów wyposażenia. Jeśli zmiany nie będą bardzo skomplikowane to rysunki mogą wyjść taniej: na pytanie ile kosztuje projekt wnętrz, w takim wypadku można usłyszeć cenę już od kilkudziesięciu złotych za metr, choć zależy to w dużej mierze od lokalizacji, wielkości biura projektowego oraz tego czy współpraca odbywa się zdalnie, czy projektant musi przyjeżdżać, ile razy i czy ma dokonać inwentaryzacji – to szczegółowy pomiar pomieszczeń – bywa przydatny a nawet niezbędny. Ceny za same wizualizacje są bardzo różne, wiele biur zleca je na zewnątrz albo korzysta z drogiego oprogramowania dla lepszych efektów. 

 

 

Pakiet: rysunki, wizualizacje, listy materiałowe

To jest taki klasyk czyli właściwie kompletny projekt wnętrz. Można założyć, w domyśle, że ogólnie pytając o cenę dowiemy się ile kosztuje właśnie taki pakiet. Oczywiście mowa tu o ofertach profesjonalnych projektantów wnętrz. Tu, na cenę wpłynie stopień skomplikowania projektu, ilość rysunków jakie będą wymagane do przedstawienia wszystkich niezbędnych wymiarów. Oprócz tego ważne jest czy rysunki obejmują projekt elektryki oraz jaka ma być ilość wizualizacji. Jak pisałam, część biur zamawia wizualizacje na zewnątrz.  Wysoka cena oprogramowania, stojąca za jakościową wizualizacją oraz stopień trudności obsługi tego programu są tego najczęstszą przyczyną. Firmy zewnętrze często liczą sobie od pojedynczego obrazu a cena jest też często zależna od tego o jakie pomieszczenie chodzi.  Sama jakość i szczegółowość wizualizacji też nie jest bez znaczenia. 

 

Nadzór autorski nad realizacją

Jeśli zapytasz ile kosztuje projekt wnętrz, nie możesz liczyć, że w tej cenie znajdzie się nadzór. To zwykle opcjonalna usługa. Jeśli nie zaznaczono, że jest ona w cenie, najprawdopodobniej jej nie będzie. Czym jest nadzór? To dobre pytanie bo wiele osób myli go z inną usługą jaką jest zarządzanie projektem. Nadzór polega na regularnych odwiedzinach architekta na budowie i sprawdzaniu co robi ekipa, czy trzyma się planu. W razie stwierdzenia nieprawidłowości projektant powinien upomnieć ekipę ale również zgłosić sprawę inwestorowi. Ponieważ jeśli nie ma osobnych regulacji między całą trójką, ekipa może nie brać pod uwagę sugestii projektanta. Ponieważ to nie on jest jej zleceniodawcą. Jeśli taka regulacja jest i ekipa ma się rozliczać przed autorem projektu, projektant ponosi wyższą odpowiedzialność i z pewnością zażąda wyższej kwoty za taką opcję. Cena zależy tu w dużej mierze od sposobu rozliczania: za miesiąc, za pojedynczy przyjazd, za czas spędzony na budowie.

 

Zarządzanie projektem

Kiedy zdecydujesz się na taką opcję musisz liczyć się z najwyższymi kosztami oraz powierzyć odpowiednie środki zarządzającemu. Zarządzającym nie musi być projektant, możesz zatrudnić do tego osobnego specjalistę. Taka osoba, zajmuje się dosłownie wszystkim, organizuje dostawy materiałów, sprawdza je, generalnie od niej, w dużej mierze, zależy czy i w jakim tempie i porządku idą prace. Kosztuje to sporo ale plus jest taki, że to ktoś się martwi, głowi i rozwiązuje bieżące problemy a nie Ty. Gdybyś chciała, żeby zajął się tym projektant, zanim zapytasz ile kosztuje projekt wnętrz, zapytaj czy w ogóle jest taka opcja, bo nie każdy projektant chce to robić. Podobnie, choć rzadziej, bywa z nadzorem.

 

Szczegóły projektu

Kolejna bardzo ważna kwestia jeśli pytamy ile kosztuje projekt wnętrz. Projekt, może być bardziej szczegółowy lub mniej. Same wizualizacje na ogół nie zawierają takich detali jak włączniki światła czy kontakty choć mogą. Od tych detali nie zależy jednak zbyt wiele. Inna sprawa jest z rysunkami. Tutaj na przykład, możemy mieć zwymiarowany każdy kontakt i punkt światła, możemy mieć  zaznaczone gdzie są włączniki i które światła załączają. W zabudowach, jak na przykład kuchnia, często projektuje się tylko bryły konkretnych szafek, ale może do tego dojść wnętrze tych szafek, kierunek otwierania frontów, uchwyty. Projektant może określić konkretne szczegółowe systemy, jak na przykład rozwiązania dla szafek narożnych lub zostawić to stolarzowi. Jak nietrudno się domyślić, w związku z tym pracy projektowej może być dużo mniej lub dużo więcej. Logiczne jest więc, że ceny muszą się tutaj różnić.

 

Co jeszcze ma wpływ na cenę?

Lokalizacja jest ważna – w większych miastach ceny za projekt są na ogół wyższe. Wykonawcy i salony sprzedaży, z którymi projektant współpracuje i może Ci polecić, świadczą poniekąd o tym jakie jest jego doświadczenie. To z kolei, jak wiemy, w każdej branży wpływa na cenę. Zawsze się dziwię gdy ktoś kto przecież wyda wiele tysięcy na urządzanie wnętrz chce powierzyć projekt studentowi. Te same osoby potem napiszą na forach i SM, że projektanci nie są nic warci. Bo mają złe doświadczenie, a że brali po taniości to już inna sprawa. Dobry projektant wnętrz często w ramach umowy idzie z klientami do salonów sprzedaży, żeby Ci potwierdzili jego sugestie, lub wybrali inne opcje. Dotyczy to przede wszystkim materiałów trwale związanych z gruntem lub ścianą. Informacje o kolorach i materiałach na liście wyposażenia też mogą być przekazane różnie. Albo będzie to:  biały, jasne drewno, zielony, albo konkretne numery konkretnych produktów.  

Podsumowanie

Czynników jak widać jest wiele, urządzanie wnętrz to potężna inwestycja, warto przyjrzeć się tym wszystkim szczegółom. Znajdzie się na pewno ktoś, kto nie ma pojęcia o projektowaniu czy normach ale właśnie opanował jakiś darmowy program i cyk, za pięć dych się zrobi. Dobry projektant wnętrz, za szczegółowy projekt nierzadko weźmie jednak kilkaset złotych za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. Choć nie jest to regułą – po prostu zapytaj o opcje. Jeśli chcesz mieć zrobione dobrze, ale nie masz zbyt wielu środków, wybierz projekt mniej szczegółowy zamiast projektanta z przypadku. Takiego równie dobrze możesz zastąpić sobą. Ponieważ Wasze doświadczenia w temacie zapewne nie różnią się od siebie. Zanim dokonasz wyboru porównaj kilka ofert, przyjrzyj się szczegółom bo projekt wnętrz, projektowi wnętrz nie równy. A Ty możesz zostać albo z konkretnymi wytycznymi do pracy albo z bałaganem, który będzie Cię pewnie słono kosztował. Nie wyjdzie więc taniej.

Możesz również polubić