Co warto wiedzieć urządzając łazienkę?

Łazienkę oczywiście domyślnie posiada każdy. Łączy ona często różne funkcje, będąc miejscem, w którym dbamy o higienę osobistą, ale i toaletą, pokojem pielęgnacji. Bywa też zdecydowanie często pralnią i zdarza się, że domowym SPA. Co warto wiedzieć urządzając łazienkę? Zastanowimy się przechodząc przez kolejne strefy funkcjonalne. Sprawdzimy co nowego i użytecznego można zastosować w strefie umywalki, co wokół wanny i prysznica. O czym pomyśleć gdy mamy więcej miejsca i chcemy żeby łazienka była pokojem pielęgnacyjnym a co gdy musimy w niej zmieścić pralkę. Po kolei więc.

 

Wybieramy umywalkę

Sama umywalka a konkretnie jej wybór może nas już przyprawić o zawrót głowy. A jest o czym myśleć bo często tę strefę traktujemy też jako reprezentacyjną. Zacznijmy od materiałów: umywalka może być ceramiczna, metalowa, emaliowana, kamienna, stalowa, drewniana, ze spieku, oraz z materiałów kompozytowych. Od materiału w dużej mierze zależy cena, ale i możliwości aranżacyjne. Umywalki ze spieku i kamienia często możemy wykonać na wymiar. Zdarza się, też, że z materiałów kompozytowych ale to już jest bardziej trudnodostępne i może okazać się bardzo kosztowne. Umywalka wykonana na wymiar to wyższy poziom dopasowania i często bardzo ciekawy efekt. Kiedy zastanawiam się co warto wiedzieć urządzając łazienkę w temacie umywalki nie mogę pominąć też sposobu montażu i kształtu. Mamy do dyspozycji umywalki stojące na blacie, wpuszczane, częściowo wpuszczane, wysokie – stawiane na niskim blacie oraz podłogowe i wieszane na ścianie. Te, powstające na wymiar są zintegrowane w podłożem, w którym zostały osadzone. Ich wymiana wymaga więcej zachodu niż takiej tradycyjnie montowanej.

 

 A wokół umywalki?

Lustro, bateria i meble do przechowywania – to z pewnością nasza pierwsza myśl. Wśród baterii też mamy coraz większy wybór, w kolorze, sposobie montażu i nie tylko. Co warto wiedzieć urządzając łazienkę? Na przykład to, że pokrętło uruchamiające strumień wody nie musi być na baterii ani w jej pobliżu. W zasadzie możemy je umieścić tam gdzie chcemy – tak jak pokazuje to zdjęcie powyżej. W temacie baterii w niestandardowym kolorze warto też wiedzieć, że nie każdy producent oferuje równie trwałe powłoki kolorujące. Niektóre zniszczą się bardzo szybko a na niektóre mamy gwarancję nawet 20 lat. Sama bateria może stać na umywalce, obok niej, na podłodze, być zamontowana w ścianie w systemie podtynkowym lub nie. Może też zwisać z sufitu jak długa rurka z wylotem tuż nad umywalką. Co do lustra to zawsze warto rozważyć szafkę z lustrem zamiast samej tafli. Tym bardziej, że umywalka nie musi być umieszczona na szafce. Miejsce do przechowywania drobiazgów codziennego użytku zawsze jest w cenie. Można też taką szafkę zrobić we wnęce czy zabudowie.  

Wanna i prysznic

W temacie baterii już sporo powiedziałam i tu niewiele jest więcej do opisania. Choć zwłaszcza pod prysznicem wygodnym rozwiązaniem wydaje się bateria termostatyczna. Uruchamianie wody może odbywać się przez pokrętło a także przez przycisk. Bywa, że sama bateria jest jednocześnie niewielką półeczką co pod prysznicem może okazać się bardzo użyteczne. Funkcja wanny i prysznica może się łączyć gdy zajdzie taka potrzeba. Choćby przez dodanie parawanu na wannę. Parawany takie są jednotaflowe, ale też przesuwne czy składane. Można więc zamknąć całą przestrzeń jeśli nie jest ona zbyt duża. Rozmiary zamykanych parawanów nawannowych sięgają 160 cm. Oczywiście można je też wykonać na wymiar. Ważne aby wanna miała wystarczającą grubość brzegu, na którym stanie parawan. Jaką? O to już należy pytać producentów poszczególnych parawanów. Zwykle jest to minimum 3,5 cm.

 

Strefa WC

Co warto wiedzieć urządzając łazienkę? W tej strefie oprócz samej miski toaletowej możemy mieć jeszcze kilka elementów. Miska wc, dziś coraz częściej jest miską bez kołnierza. Dokładniej bez tej krawędzi, pod którą rzekomo gromadzi się brud. Więcej pisałam o tym tutaj. Obok często montujemy bidet a jeśli nie ma na niego miejsca, możemy rozważyć bidetkę. Osobnym tematem jest toaleta myjąca, w której po każdym skorzystaniu możemy się komfortowo umyć. Papier toaletowy i szczotkę do wc warto umieścić w schowku do zabudowy, jeśli tylko jest to możliwe. Obok tak popularnych spłuczek podtynkowych nadal są dostępne, również bardzo eleganckie urządzenia kompaktowe. Spłuczka jest tu ceramiczna i tradycyjnie zamontowana za miską WC. Zbiornik z wodą może też być umieszczony wysoko na ścianie, tak jak dawniej bywało. Osobnym rozwiązaniem jest spłuczka Geberit Monolith.  

 

Pralnia

Jeśli pralkę umieszczamy w łazience i na przykład chcemy ją mieć pod blatem, na którym stoi umywalka to uda się nam zachować odpowiednią wysokość gdy umywalka będzie wpuszczana. Zgodnie z normami, dla wygodnego użytkowania, górna krawędź umywalki powinna się bowiem znajdować na wysokości 85-90 cm. Jeśli marzy nam się umywalka nablatowa, warto wiedzieć, że na rynku są dostępne niskie pralki, dedykowane do takich rozwiązań. Inna opcja: Jeśli możemy sobie pozwolić warto rozważyć umieszczenie pralki nieco wyżej, jak tutaj – ułatwia to korzystanie z niej. W razie małej ilości miejsca i chęci posiadania także suszarki, urządzenia możemy umieścić jedno nad drugim. Istnieją specjalnie do tego celu dedykowane łączniki.

 

Pokój pielęgnacji i domowe SPA

 

Jeśli spędzamy w łazience dużo czasu i zależy nam żeby był to czas, który jednocześnie jest przyjemny warto bardziej przyłożyć się do projektu samego wnętrza. Po pierwsze warto zbudować odpowiedni nastrój a do tego potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Można pomyśleć też o sprzęcie nagłaśniającym i miejscu do siedzenia. Wnętrze powinno być kojące. Staramy się zbudować je z naturalnych materiałów lub ich dobrych odwzorowań jak np. płytki drewnopodobne. Jeśli łazienka posiada dostęp do naturalnego światła w postaci okna pomyślmy o żywych roślinach. Przyda się też stolik lub odpowiednia półka, jeśli planujemy przebywać w naszym SPA z herbatką lub lampką wina.

 

Co warto wiedzieć urządzając łazienkę?

Jest jeszcze trochę takich spraw i pewnie wszystkich nie wymienię. Ale oprócz tego co już zostało powiedziane warto wiedzieć, ze tapety też sprawdzają się w łazience. Są nawet takie, które można montować pod prysznicem. Istnieją też płytki, które do złudzenia przypominają miękką i ciepłą, strukturalną tapetę. Szyba prysznica nie musi być gładka i przejrzysta – może być nawet lustrem. Jeśli nie chcesz mieć płytek w łazience – zawsze możesz też wziąć pod uwagę klejone panele winylowe. Farby ścienne także mają różne właściwości i są takie, które dedykowane są właśnie do łazienek. Fuga nie musi być mineralna – jeśli obawiasz się grzyba na niej – wybierz syntetyczną. Przycisk do spłuczki podtynkowej możesz zamontować w oddaleniu od niej. Ceramika łazienkowa nie musi być biała ani czarna, dostępne są także inne kolory.  Podobnie wanny i brodziki, dostępne są z różnych materiałów, w różnych kolorach.

 

Możesz również polubić