Co na podłogę?

Co na podłogę

Urządzając dom lub mieszkanie, warto zwrócić szczególną uwagę na materiały i elementy wyposażenia wnętrz, które mają zostać z nami na dłużej. Rzecz dotyczy tego co na stałe zwiążemy w gruntem lub ścianą, lub jest idealnie dopasowane do naszych wnętrz. Jednym z takich elementów są okładziny podłogowe. Zwykle chcemy żeby pozostały z nami dłuższy czas ponieważ ich demontaż wymaga większego remontu. Oczywiście skala bałaganu zależy od tego jaki materiał demontujemy i jaki chcemy założyć. Ten temat jest jednak wart uwagi jeszcze bardziej ze względu na użytkowanie. Dlatego już na wstępie urządzania czy remontu domu lub mieszkania warto zadać sobie to pytanie: Co na podłogę?

 

Podstawowe materiały

Co na podłogę więc? Wybór na poziomie najbardziej chyba podstawowym rozgrywa się pomiędzy płytką gresową a drewnem. Ściślej – nie mówimy o litym drewnie a o deskach lub panelach, z różną zawartością, rożnej jakości surowca. Współczesna podłoga drewniana jest raczej podłogą warstwową, której konstrukcja ma w dużej mierze eliminować wady właśnie litego drewna. O ile pierwsza podłoga jest doskonałym wyborem w przypadku ogrzewania podłogowego o tyle wszystko co nie jest płytką powinno zawierać opinię producenta, że na ogrzewanie podłogowe się nadaje. Jeśli oczywiście chcemy taką posadzkę na ogrzewaniu zamontować. Naturalne kamienie stosowane rzadziej na posadzki, również zwykle są dobrym rozwiązaniem na podłogówkę. Trzeba nam wiedzieć, że nawet jeśli podłoga drewniana nadaje się po położenia na ogrzewanie to i tak drewno z natury jest izolatorem. Musimy więc liczyć się ze stratami ciepła. 

,

Podłoga winylowa – od sposobu montażu wiele zależy

Podłogi winylowe zyskały ostatnio na popularności trwałością prześcigając zwykłe panele. Czy aby na pewno? I tak i nie. Choć ogólnie podłoga ta jest trwalsza to nieco mniej odporna na drobne zarysowania. Wiele też zależy od tego jaki sposób montażu wybierzemy. Dostaniemy nieco inny produkt w przypadku gdy chcemy mieć posadzkę klejoną a inny w przypadku podłogi pływającej. W tym drugim przypadku ułożenie jest tańsze ponieważ jest mniej skomplikowane i nie wymaga tak dokładnego przygotowania podłoża. Ułożymy taką posadzkę tak jak zwykłe panele; na pióro i wpust. W przypadku podłogi klejonej materiał jest znacznie cieńszy i raczej jednolity. To oznacza, że chcąc wyrównać poziom z inną posadzką np. z płytek, musimy podjąć decyzję co na podłogę wcześniej. Będzie bowiem trzeba podnieść poziom wylewki we wnętrzach z klejonym winylem. Sama wylewka musi też być super – równa, dlatego całą operację kładzenia podłogi z wyrównaniem wylewek najlepiej powierzyć jednej firmie wykonującej podłogę.  

 

 

Zalety i wady podłogi winylowej klejonej

  1. Wodoodporność – podłogę tę z powodzeniem można kłaść w holu, do którego wchodzimy z błotem, kuchni czy nawet łazience.
  2. Większa trwałość na uszkodzenia mechaniczne. Posadzka jest cienką, jednolitą warstwą pod którą jest wylewka. Upuszczając coś ciężkiego nie narażamy posadzki na tak poważne uszkodzenia jak w przypadku podłogi z pływających paneli. Jest więc dobrym materiałem do domowej (i nie tylko) siłowni.
  3. Niewątpliwą zaletą jest możliwość ułożenia jej na istniejącej posadzce z płytek po odpowiednim przygotowaniu podłoża.
  4. Wadą jest skomplikowany proces układania wymagający pomocy specjalistów
  5. Dodatkowo trzeba wyrównać posadzkę co również podnosi koszt
  6. Wadą, o której nikt nie mówi, a której doświadczam jako użytkowniczka jest fakt, że przy braku ogrzewania podłogowego odczuwalna temperatura takiej podłogi jest porównywalna z płytką, czyli jest naprawdę zimna.
  7. Podłoga winylowa klejona jest cichsza od pływającej, ze względu na brak pustki pod nią.

Jeszcze inne opcje na posadzkę

Ostatnią grupą, którą warto poznać zastanawiając się co na podłogę są tzw. podłogi z masy. Wiodącymi produktami są tutaj mikrocement oraz posadzki żywiczne – te drugie dzielą się na poliuretanowe oraz epoksydowe. Żywice epoksydowe odznaczają się dużymi możliwościami kolorystycznymi czy wręcz graficznymi. Natomiast ogólnie są tworzywem mniej wytrzymałym niż żywice poliuretanowe. Z tego powodu są dziś rzadziej stosowane. Jeśli natomiast porównamy żywicę poliuretanową z mikrocementem to wytrzymałościowo są to podobne produkty. Są jednak pewne niuanse, które odróżniają je od siebie. Co ciekawe oba materiały można naprawiać i oba nadają się na ogrzewanie podłogowe. W obu też ważne jest przygotowanie podłoża.

 

Różnice między mikrocementem a żywicą poliuretanową

  1. Wybarwienie – mikrocement posiada widoczne przetarcia a żywica jest bardziej gładka. Przy zarysowaniu więc, na żywicy będzie to bardziej widoczne.
  2. Struktura – mikrocement jest bardziej jak kamień a żywica jest gładka. Pierwszy materiał będzie więc zimny w odczuciu, drugi znacznie cieplejszy.
  3. Elastyczność – żywica pracuje, możemy więc „rozciągnąć” taką podłogę na większej powierzchni, bez szczelin dylatacyjnych. Przy mikrocemencie dylatacje są wymagane.
  4. Dostępność kolorów – w przypadku żywicy można uzyskać konkretne wybarwienia ze wzornika RAL. Mikrocement też możemy zabarwić jednak wyraźnie będzie w nim dominował kolor bazowy produktu.
  5. Ułożenie mikrocementu to więcej warstw a zatem więcej pracy i czasu w porównaniu z żywicą 
  6. Oba materiały można położyć na płytki jeśli podłoże jest równe i stabilne.

Podsumowanie

Jak widać wybór jest niemały, tym bardziej, że wiele z omówionych materiałów występuje też w ogromnej gamie kolorów i wybarwień. Oprócz tego jedne potrafią wizualnie doskonale udawać inne. Np. dobrej jakości płytki doskonale imitują drewno, beton czy kamień. Możemy więc mieć doskonałe przewodnictwo cieplne przy podłogówce jednocześnie ciesząc się urokiem drewna. Winyl udaje drewno mniej doskonale ale to też zależy od konkretnego produktu, konkretnego producenta. Jako architekt wnętrz zastanawiając się co na podłogę przede wszystkim myślę o tym jakich właściwości funkcjonalnych oczekuję. Jaka estetyka jest w danym wnętrzu pożądana. Wiele oczywiście zależy też od budżetu. Przybliżyłam więc najważniejsze aspekty i zastosowania różnych podłóg. Mam nadzieję, że to ułatwi Wam wybór. A gdyby nie, to zapraszam do kontaktu – po konsultację lub profesjonalny projekt wnętrz 🙂

Możesz również polubić