fbpx

Architekt wnętrz – kto to taki?

Architekt wnętrz to człowiek, który zajmuje się urządzaniem wnętrz mieszkalnych albo komercyjnych, a dokładniej planowaniem tego urządzania. Przygotowuje on konkretny plan funkcjonalny, który może uwzględniać przestawianie ścian we wnętrzu, instalację elektryczną, rozmieszczenie wszelkich sprzętów podłączanych do instalacji wodno- kanalizacyjnej. Plan taki powinien też zawierać rozmieszczenie mebli i innych detali, jak na przykład lustra. Do planu powinna być dołączona lista wszelkich proponowanych materiałów i elementów wyposażenia. Najczęściej całą koncepcję projektu oprócz obowiązkowego przedstawienia jej na rysunkach technicznych dla wykonawców, architekt wnętrz przygotowuje też wizualizacje. Z wizualizacji nie można wyczytać wszystkich szczegółów technicznych ani wymiarów. Służą one uczytelnieniu projektu dla inwestora. Mają pokazać jak skomplikowane szkice techniczne przekładają się na wizualną prezentację projektowanych wnętrz.  Architekci wnętrz projektują też zabudowy meblowe a nawet pojedyncze meble do swoich projektów.

 

Projektowanie wnętrz Warszawa

A jakie kwalifikacje i uprawnienia mają architekci wnętrz?

To już jest nieco bardziej skomplikowane. Teoretycznie, aby zostać architektem wnętrz trzeba skończyć studia kierunkowe o profilu architektura wnętrz. Studia takie to nauka historii sztuki, rysunku oraz w mniejszym lub większym stopniu kontakt z wieloma innymi dziedzinami sztuki. Służy to wypracowaniu, wyuczeniu poczuciu estetyki. Tak, o gustach nie dyskutują tylko Ci, którzy nie kończyli studiów plastycznych. Cała reszta jest bowiem świadoma, że poczucie estetyki, tzw. gust podlega edukacji i ewolucji tak jak każda inna dziedzina życia. Oprócz tego przyszły architekt wnętrz uczy się także budownictwa, rysunku technicznego, norm projektowych, wystawiennictwa, oraz częściowo projektowania ogrodów.  Musi więc rysować, malować, rzeźbić, projektować graficznie, ogarniać zasady rysunku technicznego oraz geometrii wykreślnej. Do tego mieć podstawową wiedzę na temat budownictwa i materiałów budowlanych. 

I jak pisałam tak jest teoretycznie bo w naszym kraju nie wymaga się od osób uprawiających ten zawód ukończenia jakiejkolwiek szkoły. Stąd każdy może się nazwać architektem wnętrz choćby dziś. Oczywiście nie mając kompletnie odpowiedniego zaplecza w postaci wiedzy technicznej czy plastycznej. 

 

wnętrze w kamienicy
Apartament w kamienicy

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Po pierwsze zapytaj o przygotowanie do zawodu. Jeśli powie,  że skończył studia kierunkowe to jest bardzo dobrze. Jeśli inne, plastyczne i po drodze nabrał już doświadczenia w budowlance to też nieźle. Może się też tak zdarzyć, że wnętrza urządzał będzie nie architekt wnętrz a architekt, taki, który projektuje całe domy. I to na ogół też jest dobra opcja. Jeśli natomiast ktoś mówi, że zawsze o tym marzył i tak postanowił i że nie ma jakichkolwiek studiów choćby zbliżonych kierunkowo – uciekaj. Jeśli ogłasza się jako wizualizator – osoba, która robi wizualizacje to tu znów nie spodziewaj się cudów. Być może Twoje wnętrza będą pięknie wyglądały na wizualizacjach ale czy będą w praktyce działały jak należy? To już inna kwestia. Czy będą się trzymały odpowiednich norm i zasad ergonomii? I czy ich realizacja będzie w pełni możliwa? Najpiękniejsze wnętrze można znienawidzić gdy swoją niepraktycznością codziennie da Ci w kość.

 

Więc może projektant wnętrz albo dekorator?

Projektant wnętrz to właściwie to samo co architekt wnętrz, choć osoby bez wykształcenia kierunkowego rzadziej nazywają sami siebie  architektami a częściej projektantami. Dekorator wnętrz to już zupełnie inna sprawa. To osoba, która doradzi Ci w kwestii drobiazgów; poduszek, dywanu, zasłon ale nie rozplanuje elektryki, czy w ogóle układu funkcjonalnego. Jeśli ktoś nazywa siebie dekoratorem wnętrz a oferuje Ci ustawianie mebli czy wyburzenia ścian to znaczy, ze nawet nie wie kim chciałaby być i jaki zakres prac oraz potrzebna wiedza się z tym wiąże. 

 

 

Kogo więc wybrać a może nikogo?

To zależy od Twoich preferencji i przede wszystkim potrzeb. Jeśli potrzebujesz urządzić od nowa dom lub mieszkanie – weź architekta wnętrz/ projektanta. Jeśli jednak planujesz wziąć osobę bez przygotowania do zawodu, zwyczajnie szkoda nawet najmniejszych pieniędzy. Bo Ty sama tez możesz się nazwać projektantką i Twoja wiedza wystarczy jeśli tylko wszystko dobrze i odpowiednio wcześniej zaplanujesz. Efekt, który uzyskasz nie będzie może oszałamiający ale u samozwańczego projektanta też nie ma co na to liczyć. Jeśli oczekujesz natomiast czegoś specjalnego, wybierz architekta wnętrz i to też  nie pierwszego z brzegu. Przejrzyj portfolia kandydatów i dopiero podejmij decyzję, porozmawiaj z tą osobą. Zobacz, czy Cię słucha, czy bierze pod uwagę Twoje potrzeby. Jeśli wszystkie projekty  danego architekta są bardzo podobne prawdopodobnie nie masz co liczyć, że jego podejście jest spersonalizowane. Prawdopodobnie ma swój schemat pracy i to on nadaje kierunek sprawom. A to Twoje wnętrza, Ty będziesz z nich mieszkała przez następne X lat. Liczą się Twoje potrzeby a architekt wnętrz powinien wyraźnie lepiej je podać niż Ty to opisujesz i sobie wyobrażasz. Na tym polega jego zawód – na tworzeniu, projektowaniu rzeczywistości dla danej osoby lub osób, całkiem od nowa. Jeśli jest fachowcem powinien wiedzieć i potrafić więcej niż Ty, bo to odróżnia fachowca od amatora..

A jeśli znudzi Ci się Twój dom czy mieszkanie i będziesz chciała zmienić drobiazgi albo przyozdobić wnętrza na szczególną okazję wówczas zaproś dobrego dekoratora wnętrz. Tak więc  gdy ktoś zapyta: architekt wnętrz – kto to taki? – już będziesz wiedziała i co ważniejsze sama sobie będziesz potrafiła odpowiedzieć.

Możesz również polubić